So here we are, Lisbon!

 • June 10, 2017
Lisabon a LX Factory

Hello peeps! Už je to týden, co jsme přistáli v Lisabonu a to si přímo žádá nový post. Je toho tolik, že vážně nevím, kde začít, proto začnu psát články mnohem častěji. :) Všechny moje emoce dokonale vystihuje tahle úvodní fotka, momentka ze včerejšího focení. Pure happiness! Včera jsme se poprvé sešli s Johnyho kamarádem a chvíli jsme seděli u drinku. LX Factory mi v mnoha ohledech připomíná náš pražský Vnitroblock. Je to obrovské místo v industriálním stylu, kde najdete obchůdky od kaváren, barů, designové prodejny nejen nábytku, knihoven až přes restaurace a dokonce i fitko. Zatím vám v dnešním článku shrnu přibližně náš týden, první dojmy z Portugalska a podrobněji se pak rozepíšu v dalších postech. Pokud by vás cokoliv zajímalo, pište klidně otázky, udělám z toho pak jeden článek nebo video. Tak jdem na první malou portugalskou prohlídku. :)

Tramvaje, kopce a fotky jako je tahle. To, co si každý představí, když se řekne Lisabon. :) Jsou tu dva typy chodníků. Buď jsou obrovské a několik metrů široké, nebo miniaturní a řidiči těch vtipných tramvají se vám smějou, když projíždí kolem a vidí vás, jak jste připlácnutý na zdi. Kopce jsou tu opravdu všude a tramvají jsme ještě nejeli, pokud cestujeme městem na delší vzdálenosti, jezdíme Ubrem, který tu vychází někdy mnohem lépe než jízdenka na autobus. Autobusem jsme jeli jednou ve velkém horku a cesta to byla šílená. Navíc mě hrozně baví mluvit s těmi řidiči, při poslední cestě Ubrem jsme poznali dalšího milého člověka. Ale ne všichni tu jsou opravdu milí. Při nakupování ovoce na nás nějaký člověk spustil, že když jsme v Portugalsku, máme mluvit portugalsky. Ale mentalitu podle jednoho protivnýho člověka soudit nemůžeme, stejně jako u nás. Jinak jsou tu lidi docela fajn. Nikam nespěchají, ale zároveň se v kolonách můžou utroubit. :D
Pastel de nata by byl hřích v Portugalsku nezkusit. Je to koláček z listového těsta plněný žloutkovým krémem. V Lisabonu se dá koupit skoro na každém rohu, přesto nejlepší, co jsme tu zatím měli, jsme koupili v Time Out Marketu u stánku Manteigaria. Cena je 1 euro a je fakt hrozně dobrý! Doslova nebe na jazyku. Sice jsem si naplánovala menší detox a návrat ke svému jídelníčku.. ale copak to jde, když tohle umí upéct tak lahodný? Hahah.
Do Portugalska jezdí spousta lidí s vášní k surfování. Já tenhle divoký sport vždycky obdivovala a už se pomalu odhodlávám, že si zaplatíme kurzy surfování přímo s profíkem. Je to prý hodně těžký a já se šíleně bojím vody, ale jsem tu od toho, abych poznávala, objevovala a překonávala strach i sebe samotnou. Takže až na to přijde, pustíme se do toho! Ale popravdě známí surfují a všichni říkají, že je to hodně náročné, tak to nevidím do budoucna úplně slavně. :D Voda tu je od oceánu hodně studená, i když tu je někdy šílené horko. Tohle je maximum, co jsem zvládla, zatím se žádné velké koupání nekonalo. Ani nejsem typ, co by proležel celý týden u vody. Zvládli jsme tu nachodit i 15 km denně a jsem spokojená, že mám tolik pohybu. Ty kopce dávají zabrat. :)
"Cais do Sodré, located near the old port along the riverside in downtown Lisbon, was once considered Lisbon’s Red Light District: Sailors, thieves, drifters, guys looking for problems, and of course… prostitutes. Definitely a place you really wouldn’t want to go to at night."

Přes město chodíme nejčastěji pěšky. Je to ten nejlepší způsob, jak město poznat. Objevili jsme tu díky tomu spoustu zajímavých podniků a někdy i narazíme na památky nebo slavná místa, třeba jako tuhle růžovou ulici. Jmenuje se Rua Nova do Carvalho a popisek pod fotkou ulici zcela popisuje. Přetřená byla na růžovo, říkají tomu "revenge of ugly duckling", což je pomsta ošklivého kačátka. Většinou je tahle ulice plná lidí, vychytali jsme naštěstí chvilku, kdy tam nikdo zrovna neprocházel.
Pokaždé když natáčím na stories ranní a večerní výhledy z okna, píšete mi, jaký je ten výhled nádherný. Je a moc! Jedno ráno bylo úplně oranžové kouzelné světlo, fotka tady. Pod oknem nám zpívá papoušek, který se od kočky dokonce naučil i mňoukat. A v ulicích probíhají slavnosti! Takže slyšíme pořád nějakou hudbu, do toho papouška.. je tu živo a hrozně mě to baví. Abych to ještě upřesnila, bydlíme v podkrovním bytě nad Alfamou a výhled máme přímo na řeku. Bydlení máme přes Airbnb a budeme se do dalšího bytu stěhovat za pár dnů. Nemůžu se dočkat, až vám ten druhý byt ukážu, bude mít dvě patra a hezký interiér, teď jsme jen v jedné místnosti, kde i do postele musíme chodit skrčený kvůli střeše. Ale byt nám takhle postačil a do začátku jsme to nechtěli moc řešit. :)

Mějte se báječně a kdyby vás cokoliv zajímalo, ptejte se! :)

13 comments:

 1. Já vám to tak závidím!! Vypadáš neskutečně spokojeně <33

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jsem spokojená moc! Vůbec toho obrovskýho kroku nelituju! <3
   Děkuju!

   Delete
 2. Amazing photos :) I'm so jealous of you, I want to go to Lisbon so badly :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Em! I think you should visit Lisbon, it is really amazing place full of great food and nice people. :)

   Delete
 3. Na tých fotkách vyzeráš úžasne!:) škoda, že je tam more studené, ja práveže sa hrozne rada kúpem takže pre mňa by bolo fajn také teplučké. A to surfovanie skús, aspoň uvidíš :) teším sa na ďalší príspevok!

  ORLLING

  ReplyDelete
  Replies
  1. Taky si říkám, jaká je to škoda. A sufrovat se dá naštěstí i na jiných místech, možná si ještě vyčíhám nějaké teplejší! :)

   Delete
 4. Krásný článek, doufám, že budeš přispívat pravidelněji a obohatíš to tu i o videa :) Jinak by mě zajímalo, zda se plánuješ rozepsat i po stránce finanční?:) Mě osobně by to fakt zajímalo, kolik přesně tam stojí lístek na bus, uber, ale i bydlení apod... :) Hodně lidí cestuje, ale málo kdo se dělí i o ty ceny, což mi přijde jako škoda.. :)

  ReplyDelete
 5. No paráda, krásný místo, jiná kultura, fotky, moc ti to sluší :)

  ReplyDelete
 6. krásné fotky! ať se vám tam moc líbí :)

  ReplyDelete
 7. Och tie fotky sú prekrásne! <3 Hlavne na tej poslednej sa mi moc zapáčilo to body!!!
  WITH GREY WOLF

  ReplyDelete
 8. Ty fotky jsou tak kouzelné! Moc ti to sluší.
  Jsem tím unešená. :D

  ReplyDelete
 9. Ani som len netušila, že tam je takto krásne! ♥ Poriadne si to teda užívajte a teším sa na nové články! :) °₊·ˈ

  Blog de la Licorne

  ReplyDelete