Dva měsíce v Lisabonu mým pohledem & tipy

 • August 1, 2017

Hello peeps! Lisabon začíná být až moc populární a mně chodí čím dál více zpráv, že se sem chystáte a jestli bych vám poradila kam vyrazit. Poradím, moc ráda, ale dopředu upozorňuji, že si s Johnym vůbec nelibujeme v těch přelidněných turistických oblastech a atrakcích, šíleným davům se nejraději vyhýbáme a rádi objevujeme město sami. Je tedy možné, že o spoustě typických profláknutých místech na blogu nebude ani zmíňka. :) Často se ptáte, jak to tu finančně vychází, zda je tu drahé jídlo a bydlení a pokud vás tohle místo okouzlilo tak jako nás, ráda vám naše zkušenosti i tipy předám. Připravte si šálek kávy a něco na zub, článek bude delší. :)

Je život v Lisabonu drahý?

Život v nejzápadnějším hlavním městě evropské pevniny cenově hodně podobá Praze. Na Evropu je to ještě relativně levné město, i když ceny se začínají hodně zvedat díky cestovnímu ruchu, který rapidně v Lisabonu stoupá. Cenově to pak záleží na tom, jaké máte preference. Jedeme poznávat novou kulturu, ochutnávat místní jídla a tak samozřejmě nechceme vysedávat ve fastfoodu nebo denně vařit doma (i když to je moje oblíbená varianta). Neplatíme nájem v Praze, takže jsme se jen přesunuli a výdaje tu tedy máme jako před odletem, možná o něco vyšší, ale nepočítám do toho výdaje před cestou, které byly dost vysoké (pojištění, kufry, letenky a další věci). Najíst se dá za pár euro, ale taky si můžete vychutnat božskou večeři za 60 € i s vynikajícím vínem. Pro zajímavost, bydlení u Eiffelovky je levnější než bydlení v Lisabonu. :)

Vaření doma vs. restaurace

Zvykla jsem si chodit nakupovat do marketů, k místním prodejcům nebo na trhy pro čerstvou zeleninu a ovoce (článek o tom, jak se tu stravuji, si můžete přečíst tady). V týdnu máme pracovní dobu, takže většinou vaříme, často večery trávíme venku a o víkendu objevujeme, poznáváme, ochutnáváme. Za cenu jedné lepší večeře máme třeba nákup na týden. Ale život se má žít a byla by škoda jen vařit doma, když jsme u oceánu, který je nejlepším zdrojem mořských potvor. Nicméně našli jsme balanc a kombinujeme.


miluju snídaně v posteli! <3

Kde bydlíme?

Naším náhradním domovem je vždy Airbnb. Samozřejmě jsme koukali i na booking a jiné stránky, ale tam bylo bydlení dokonce ještě o něco dražší. Ceny bytů se pohybují od 800, můžete si booknout i luxusní bydlení s výřivkou za 10k, nebo jen podkrovní malou garsonku za 1000 na noc. My to většinou střídáme, dokonce se nám podařilo bydlet ve velkém domě s bazénem levněji, než v Lisabonu, to proto, že jsme byli v odlehlejším městě. Pokud se chcete mrknout do světa a ještě jste Airbnb nepoužili, tady je pro vás kredit na první ubytování. :) Doporučuju rezervovat byty opravdu dostatečně dopředu, jednak budete mít lepší výběr, ale často i mnohem nižší cenu. Ceny se také odvíjí podle počtu strávených nocí, jsou tedy dostupné týdenní nebo měsíční slevy, které ve finále hodí pár tisíc dolů k dobru.

První byt můžete vidět na vlogu z příletu a domek v tomto článku, jinak na instagramu je taky spousta fotek a často stories z našich domovů a zážitků. :)25 de Abril Bridge

Moje srdeční záležitost, o tom jsem vám už psala. Když jsem poznala Johnyho, měl na instagramu poslední fotky z Lisabonu a přímo tenhle most. Říkala jsem si tehdy, jestli se tam jednou spolu podíváme. A nenapadlo by mě, že to bude trvat jen 7 měsíců. Bylo to hlavní místo, kam jsem se nemohla dočkat natolik, že jsem tam Johnyho táhla ještě v den příletu. Z Alfamy je to pěšky docela dálka, takže jsme tam první noc v Lisabonu nedošli, ale vidět je po celé té "Lisabonské náplavce" a viděli jsme ho dokonce i z Oeiras, kde jsme bydlely s Martinkou několik dnů. U toho mostu jsem byla několikrát a pohled na něj mě snad nikdy neomrzí.. dokonce jsme ho přejeli i dvakrát autem. Miluju ho! <3


Jízda Tuk Tukem

Na tuhle chvíli jsem čekala měsíc a půl a byl to jeden z nejlepších zážitků ve městě. Už od prvního dne, kdy jsem tohle srandovní vozítko viděla, jsem se v něm chtěla svézt. A dočkala jsem se, když jsme šli slavit 7 společných měsíců. Před Time Out Marketem totiž parkuje desítka tuk tuků, jejichž řidiči vás budou lákat na různě dlouhé a různě drahé trasy. Většinou na vás vytáhnou mapu s fotkami památek, ceníkem a pak vás povozí po městě. Rozhodně do toho jděte! My jsme měli štěstí, že jsme potkali Catiu, která mě okouzlila milým úsměvem a já tyhle ženský na divokých silnicích fakt hrozně obdivuju! Nejdřív se nás zeptala, jak jsme tu dlouho a co jsme všechno viděli. Nakonec jsme ji překvapily, že z těch nabízených míst jsme viděli všechny a některé dokonce několikrát. Tak nám řekla, že nás sveze po městě a ukáže nám místa, kam turisté nechodí a přesto mají velké kouzlo. Jo, to je přesně to!! Během celé cesty foukal příjemný osvěžující vítr a Catia vyprávěla zajímavosti, vyptávala se na to, jak vypadá život digitálního nomáda a ještě byla tak zlatá, že nám na některých místech dokonce udělala i fotky. Vyplatilo se počkat a neskočit hned prvnímu řidiči na zadní sedačku. Cesta nás vyšla levněji, jeli jsme půl hodiny, několik zastávek celkem za 30€.

Catia, thank you for this unforgettable tuk tuk ride! It was so cool. One of the funniest moment in Lisbon! I will never forget how much fun we had. It was a pleasure to meet you.

Pro výbornou kávu do "Fabrica coffee roasters"

Johny miluje kvalitní kávu a kávou Portugalsko zrovna nevyniká. Přesto tu ale najdete pár "hipsterských" míst, kde si můžete vychutnat kvalitní filtr. Hipsterských do uvozovek, já na tohle zas tak moc nehraju, ale ten kontrast dvou kaváren prostě vidíte. Před cestou jsme si koupili Aeropress, abychom mohli připravit kávičku i ráno po probuzení. Dokupujeme tedy jen zrnka, ale na tohle místo chodíme rádi i jen tak posedět u chemexu. :) Mimo jiné dělají vynikající sendviče a obsluha nás vítá vždycky s úsměvem, mám Fabricu ráda, je tam vždycky hezky.Copenhagen coffee lab

Copenhagen. Druhé místo, kde si můžete dopřát výbornou kávu. Pro mě je ale až moc turistické a taky tedy dost hipsterské.  Dočtete se o něm snad na každém travel blogu a to mě někdy až odrazuje na taková místa jít. Nicméně bydleli jsme kousek od něj a musím uznat, jednou jsme si objednali ke kávě i snídani, když jsme čekali na check in v novém bytě a bylo to příjemné dopoledne. Určitě vás návštěva coffee labu nezklame. A obsluha je tam taky sympatická :)


Time Out Market

Místo, kde uspokojíte i nejnáročnější chuťový buňky. Můžete si totiž vybrat cokoliv, na co máte zrovna chuť – vše je v jedné budově. V tomto videu na konci vidíte zrychlenou procházku marketem. Mořské plody, asijská kuchyně, pizza, portugalské koláčky, vína, moje oblíbené croquetes.. pokud vás zajímá, co všechno v marketu najdete, tady si můžete prohlédnout jejich stránky. Vypisovala bych to ještě do zítra. :) Popravdě tenhle market nepatří mezi moje nejoblíbenější místa, ale je to snadná varianta, když máte hlad a nevíte, co chcete. Jídlo si vybírám většinou podle toho, co vidím, protože podle cedulí jsem ztracená. I tak jsme tam našli ale dobroty, za kterými jsme se vraceli. Nevýhodou je obrovská spousta lidí.. takže hledání volných míst se může protáhnout na desítky minut. Na této fotce je zrovna market docela prázdný. Velká spousta lidí a holubi, co občas kadí z té kovové konstrukce, takže pozor, kam si sedáte. Popravdě ani neznám člověka, co by byl v Lisabonu a nikdy nejedl v Time Outu.
 

Pastel de nata

Pastel de nata by byl hřích v Portugalsku nezkusit. Je to koláček z listového těsta plněný žloutkovým krémem. V Lisabonu se dá koupit skoro na každém rohu, přesto nejlepší, co jsme tu zatím měli, jsme koupili v Time Out Marketu u stánku Manteigaria. Cena je 1 euro a je to nebe na jazyku. Tenhle z fotky je z LX Factory a maličko lepší byl jen proto, že byl trochu teplejší, ale pozor, ať se nespálíte, někdy jsou dost horké. Rozhodně nekupujte ty mražené, nejlepší jsou čerstvé, teplé, vyndané z trouby a to přímo v místech, kde je pečou čerstvé. V Time Outu dělají pořád čerstvé, dokonce tam můžete vidět, jak formičky plní. :) Všichni mluvili o těch z Belému, ale my jsme tohle popravdě úplně vynechali.

Champanheria Do Largo

Jsme spolu sice už přes půl roku, přesto ale nikdy nepřestaneme "jen tak" randit. Hledáme často nová místa, kam vyrazit a Champanheria Do Largo byla příjemná změna od takového přelidněného Marketu. Cenově je to sice dražší, ale co chod, to naprostý nebe na jazyku. Celkově to byl úžasný experience a poznávání nových chutí. Vybrali jsme si několik jídel včetně starteru, přidávám do fotek pro zajímavost i menu.


La Boulangerie

Tohle je přesně to místo, kde si chcete o víkendu vychutnat brunch. Objednali jsme si nějaké snídaňové menu, které obsahovalo vajíčka, domácí chléb, marmeládu, máslo, croissanty a čerstvý džus. Bylo to příjemné dopoledne, milá obsluha, hezké prostředí. Jen nevím, jestli bych tam šla znovu o víkendu. Jak je volno, všude je spousta rodin s dětmi, takže nám tam asi půl hodiny u vedlejšího stolu šíleně řvalo nějaký malý nespokojený dítě. Taky bych asi udělala rezervaci dopředu, čekali jsme chvilku na místa až nás nakonec usadili úplně mimo na sedačku a přisunuli k nám stolek. Těšila jsem se k tomu masivnímu stolu, ale nakonec i přes kinklání těch dvou malých stolků a málo místa jsem ocenila, že můžeme sedět na pohodlné sedačce. :)


TEASE pro mlsný jazýčky

Tahle cukrárna, do které nás vzala Ejnets, je doslova cupcake heaven. Můžete si vybrat ze spousty příchutí a typů dortíků. Jen si dejte pozor, ať nemáte velký oči. Já taky chtěla tři cupcaky a nakonec jsem byla ráda, že jsem zvládla sníst a ustát tu mega vlnu cukru jen z jednoho. :D V takových případech mě naštěstí krotí Johny, který mě moc dobře zná. Popsala bych to asi jako inzulínový šok. Mimo dortíky jsem tam viděla i takové ty americké milkshakes, ze kterých mě až rozbolely zuby. :D Prostě moc cukru. Pokud ale potřebujete cukr doplnit, Tease bude ideálním místem a určitě zajímavým zážitkem. Kávu si tady kvalitní nevychutnáte, ale nebojte, hned naproti je Copenhagen coffee lab, o kterém jsem vám psala výš.Barber shop Barbearia Oliveira

Na dovolenou určitě poletíte jako ze škatulky, ale v případě, že se chystáte strávit v Lisabonu delší čas, se určitě bude hodit tip i na barbershop pro muže. Johny na základě hodnocení vybral Barbearii a příběh k této návštěvě jsem rozepsala tady. :) Adresa je Rua dos Remédios, 27 v Alfamě. Byl to jeidnečný zážitek, na který ještě teď vzpomínáme se smíchem (o lítacích nudlích a portugalském chaosu si můžete počíst v odkazu).


Výhledy

Lisabon leží na sedmi kopcích, proto pokud máte rádi krásné výhledy, budete tady ve svém živlu. Nejlepší způsob, jak poznávat město, je jít se ztratit do ulic. A tak jsme často nacházeli náhodně bez doporučení a mapy nejrůznější místa. Je jich spousta, přesto naše nejoblíbenější jsou:Kudy k oceánu

Pokud se těšíte, jak se vykoupete v oceánu, počítejte s tím, že je fakt studený, žádné teplé Turecko. Vítr, písek všude, velké vlny. Řeka v Lisabonu vypadá jako taková větší Náplavka, takže za koupáním a válením na pláži musíte buď přes most, nebo vlakem (jinou možnost než vlak a Uber jsme nezkoušeli, jet se dá určitě i autobusem a přes řeku trajektem). Cais do Sodre je stanice ležící hned naproti Time Out marketu, tam jsme si nabili zelenou kartičku na 10 euro a vydali se vlakem na pláž. Přesnou cenu si nepamatuju, ale jedna jízda stojí okolo 2 eur, což je tak akorát. Nejvíc se mi líbilo tady:


Přesouvání autem a chůze pěšky

Co jsme porovnávali ceny za městskou dopravu autobus/Uber, vycházelo to podobně. Proto jsme zvolili tu komfortnější variantu. Nemusíme hledat v jízdním řádu a orientovat se tam, kde to vůbec neznáme. Jednoduše takhle jedním kliknutím objednáme řidiče a ušetří to i hodně času. Většinou jsme bydleli v centru, nebo hodně blízko u centra, takže jsme chodili hodně pěšky a Uber využívali hlavně při přesunech mezi byty, kdy je to nejpohodlnější varianta, pokud s sebou máte těžké kufry a batohy. :) Při těch procházkách se nám podařilo často najít zajímavá místa, proto říkám, nebojte se jen tak ztrácet ve městech! :)

LX Factory

Tohle místo vám připomene pražský Vnitroblock. Najdete tam všechno, od jídla, kaváren, restaurací, obchodů s designovými kousky, až po tatéra, fitko, knihovnu a nebo třeba schovaný bar na střeše, který je můj oblíbený, ačkoliv drinky jsou tam šíleně drahé. Cena se pohybuje okolo 7-10 eur a za tři drinky jsme tam nechali i skoro tisícovku, což je šílené i na nás šílence! :D To, co je v LX factory, si můžete prohlédnout tady.


Pink Street

Pink street se nám podařilo najít úplnou náhodou při procházce. Tahle ulice je kousek od Time Out Marketu. Přes den nenápadná ulička, večer šílené party místo, kde vám budou černoši nabízet drogy a lákat vás tam, kam určitě nechcete. :D Historické info k té růžové si můžete přečíst třeba tady. Já miluju ty kontrasty, růžově natřený asfalt a taky tam mají výbornou Pina Coladu! Určitě to stojí za návštěvu jak přes den, tak večer. Budete mít štěstí, pokud se vám podaří místo vyfotit bez lidí. :)
Las Ficheras

Tuhle restauraci najdete kousek od Pink Street a je mexická. I když jsem v Praze říkala, že mě mexický jídlo neláká, přesto jsem mu trochu propadla díky Johnymu. A jak se mi zastesklo po quesadille, zkusili jsme vyhledat místo, kde bychom si tohle jídlo mohli dát. K mému zklamání bohužel nedělají klasické velké quesadilly, ale měli je jako maličké ve starterech. Zkusili jsme objednat několik věcí z menu a užívali jsme si ochutnávání každého chodu. Tohle mě hrozně baví! :)

Zvedněte oči od mobilů

Jak jsem psala, že nejlepší způsob, jak poznat město, je jít se do něj ztratit, víte. A v Lisabonu je toho tolik, co můžete objevovat! Kolegyně z práce mi jednou řekla: "Ježiš co tam budete tak dlouho dělat, to bych se unudila!" a toho jsem se bála, ale vůbec jsem se nenudila. Stačí se koukat kolem sebe, chodit pěšky, chodit na nová místa.. je toho vážně moc. Tím, že jsme co týden střídali byt, jsme měli možnost poznat spoustu koutů a míst v Lisabonu i okolí. Portugalsko je plné azulejos, což jsou ty jejich slavné kachličky na zdech. Mně osobně se to moc nelíbí, nemám potřebu je fotit. Uvidíte taky hodně zajímavých maleb na zdech.. a krásu skrytou na místech, kde byste ji nehledali. :)

Lisabon jsem si zamilovala. Je kouzelný, krásný, barevný, divoký. Celé dva měsíce byly zkouškou, jak obstojíme. Jestli je cestování náš šálek kávy. Jestli zvládneme být nepřetržitě spolu. Nečekala jsem, že všechno bude probíhat tak hladce. Člověk by řekl, že není možné trávit veškerý čas s partnerem. Spousta lidí za tím může vidět ponorku, nudu, stereotyp, hádky. Já musím říct, že jsem nečekala, že nás cestování tak sblíží a všechno bude tisíckrát lepší, jak v Praze. Nemohli jsme si vybrat lepší místo na začátek našeho společného života na cestě po světě.. jsem vděčná za tuhle úžasnou možnost a jsem ráda, že jsem nečekala a vykročila z té své pražské stereotypní pohody. Ty zázraky se přeci dějí za komfortní zónou! :) Doufám, že pro vás je/bude článek užitečný, kdyby vás zajímalo cokoliv dalšího, moc ráda na otázky odpovím v komentářích, nebojte se zeptat nebo mi klidně pošlete přímo zprávu.

Jak se vám líbí Lisabon? Už jste ho navštívili, nebo se teprve chystáte?

7 comments:

 1. Krásný článek, krásná slova Anet :)

  ReplyDelete
 2. Tak to je krása! Těším se na další články, rozhodně jsi mě pro Lisabon nadchla :)

  ReplyDelete
 3. Přesně jak píšeš, Lisabon je poslední dobou čím dál více v mode a když sleduji všechny ty blogy, na kterých se o něm píše.. během chvilky jsem mu propadla a je na vršku mého wish listu ;) <3
  Takže díky za článek! :)

  ReplyDelete
 4. Wau fakt krásne prepracovaný článok♥ Lisabon ma veľmi zaujal, nikdy som ho nejak nevyhladávala, ale teraz, po tvojom článku viem, že raz sa tam chcem ísť určite pozrieť.Príde mi to ako nejaké typické romantické filmové mesto :) paráda!

  ORLLING

  ReplyDelete
 5. Nadhera!!V Lisabonu jsem zatim nebyla,ale mam ho rozhodne na wish listu.Kazdy,kdo v Portugalsku byl se vraci uplne nadseny.Fotky oceanu jsou skvely,i kdyz verim,ze je to spis na to obdivovani nez na koupacku:) Tesim se i na clanek o Parizi.Jsem zvedava,jak ji nakonec zhodnotis,kdyz to vlastne ani neni misto,ktere si touzila videt:)

  ReplyDelete
 6. Na chvíli jsem se vrátila zpět do Lisabonu :) Díky Anet!

  ReplyDelete
 7. Čím viac čítam tieto tvoje články a čím viac vašich fotografií vidím, tým viac ma to tam láka °₊·ˈ

  Blog de la Licorne

  ReplyDelete