Wellness weekend in Bad Schandau

 • November 6, 2018

První listopadový víkend jsme strávili v kouzelném malém lázeňském městečku nedaleko českých hranic. Překvapilo mě, že cesta trvala tak krátkou dobu, je to dokonce z Prahy ještě blíž než k mým rodičům na jih. Hlavním highlightem víkendu byla akce Liqiud sound festival, který se odehrával v Toskana Therme jen pár minut pěšky od pětihvězdičkového hotelu Elbresidenz s nádherným výhledem na podzimní přírodu a řeku Elbe. Celá cesta po dálnici až po příjezd na místo nabízela nejrozmanitější výhledy. Po posledních pracovně náročnějších týdnech jsme se s Honzou na víkendový relax těšili hrozně moc!

We spent last weekend in a small and pretty spa town very close to the Czech border. I couldn't imagine a better start to November! The ride itself was actually a little bit shorter than the time it takes to visit my parents in South Bohemia, which is quite funny. The biggest highlight of the weekend was Liquid sound festival in Toskana Therme near the five star Hotel Elbresidenz with luxury rooms and spectacular view from the balcony. After the last few weeks of hard work, a wellness weekend was much needed


The beauty of the Bad Schandau and where to go


Procházet město po svých je nejlepší možnost, jak dostat místní kulturní vibe pořádně pod kůži. Ale co je ještě lepší? Vidět ho z výšky. Proto si nikdy nenecháváme ujít příležitost návštěvy nejvyššího dostupného bodu v každém městě. Obzvlášť v tomhle nejkrásnějším ročním období. Co doporučuji určitě nevynechat je padesát metrů vysoký historický výtah, odkud vidíte Bad Schandau v celé své kráse včetně řeky Elbe. Nahoru jsme se tedy vyvezli a dolu jsme sešli příjemnou procházkou. Na fotce je mimo jiné vidět i Toskanaworld. Po cyklostezce u řeky můžete dojet až do Děčína i Hamburku na kole, my jsme šli jen kousek pěšky. Saské Švýcarsko je plné takových hezkých míst, víkend na prozkoumání vám rozhodně stačit nebude. 

Walking through the city or town is always a great opportunity to get to know all the cultural vibes from a different place. We never miss the highest viewpoint when visiting a town. It’s definitely worth visiting the historic elevator, a viewpoint 50 meters above the town which gives a truly wonderful view of the valley. It doesn't take much time to get there and the view during the autumn days is truly breathtaking. You can take the lift up and then walk down to town. This area is full of great places so just one weekend really isn't enough for exploring the wonderful Saxon Switzerland.Floating in music 
| Toskanaworld


Vznášíte se v teplé slané vodě v barevně osvetleném bazénu. Reproduktory pod vodou i nad vodou šíří zvuk, který můžete poslouchat za doprovodu barevné projekce na stropě nejen nad bazénem. Nechtěla jsem dělat v bazénu moc fotek. Může to být pro lidi v lázních nepříjemné a na wellness víkendu nechcete mít pořád mobil v ruce. A tak jsme spoustu okamžiků prožili spolu nebo se zbytkem party offline a bylo to moc fajn. Mimochodem, tenhle barevný hudební festival letos oslavil 25. výročí

You are floating in warm and salty water in a colorfully lit pool. The music comes both from above and below the water surface so you can hear music under the water which I've never experienced before. I only took a few photos during my visit. I didn't want to bother other guests and we were also enjoying a little time offline. You don't want to spend your whole wellness weekend with a phone in hand. P.S.: Liquid sound is celebrating 25 years, happy birthday!:)

Visiting Bastei bridge in the morning

Další úžasný highlight víkendu! Vstávali jsme sice v 5:50, ale skutečně to stálo za to. Turistická místa jsou totiž vždycky lepší s východem slunce. Jednak kvůli světlu (což se kvůli počasí moc nepodařilo) a hlavně kvůli těm davům. Ano, v dnešní době si tohle už přeci jen říká spousta lidí a i když tam půjdete o mnoho dřív, tak tam většinou někoho potkáte. Ale je to stejně krásný, no ne? :)

Another amazing highlight of the weekend! Waking up at 5.50 AM was really worth it. Who likes crowded places?! Not us, so waking up very early is the only way to experience the place without tons of people around. Even if you do wake up a few hours earlier you will probably just meet some photographers and instagramers catching the "not very original" shot.Credit for this early morning smile goes directly to fantastic @michaela_mia
& photo is taken by super talented wedding photographer @terumenclova :)


A little bit more shots from Hotel


A single weekend could be enough to leave the stress of everyday life behind. I would love to say many thanks again to the amazing people at Hotel Elbresidenz for having us. You provided such a great service, delicious food, and an incredible, full program. And I want to thank Hana for inviting us. Thank you!


Už jste někdy navštívili Bad Schandau? Have you visited this lovely place?

44 comments:

 1. Krásný fotky, krásná příroda, dobrej nápad jít na Bastei brzy ráno, jinak je to tam jak na Václaváku 😂
  Bydlím kousek od BS, tak to máme prochozený 😊
  .... Jo a pobavil me výhled na řeku "Elbe" 😂 ..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bastei ve spojení s Václavákem jsem tam taky zaslechla! :D

   Delete
 2. Jooooo vyhled na Elbe mě taky pobavil ��

  ReplyDelete
 3. Haha 😂 však jsme v Německu, to musí být :))

  ReplyDelete
 4. Wow- this looks gorgeous, especially at this time of year!

  ReplyDelete
 5. Toto místo vypadá parádně, hlavně teda ten výhled je moc krásný, obzvláště když všechno kolem hraje těmi podzimními barvami. Tohle období je podle mého zkrátka úplně ideální na veškeré focení! Věřím, že výlet a hlavně ten odpočinek, jste si s přítelem museli užít. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ivett, děkuju za komentář! Souhlasím, pozdim je zkrátka neuvěřitelnej. <3

   Delete
 6. Those rocks are amazing! I'm sure you had really great time there. So epic, relaxing and fun! thanks for the shooting!

  ReplyDelete
 7. Love your pictures!!! you captured all the beauty of Schandau. Plus it's autumn, it just add to the beauty of it, so quiet and relaxing weekend you had.

  ReplyDelete
 8. Sounds like a relaxing and great vacation! I would love to experience a real autumn like this and Czech food looks delicious!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Well, you should make an itinerary for another trip, Brittany! :)

   Delete
 9. The bridge looks incredible! And the nature, uhhh I love it! Totally worth waking up early. Also, I miss autumn :) living in Singapore now, it is definitely one of the things I miss about Europe!

  ReplyDelete
 10. What a beautiful little picturesque town! I'd love to visit! You are so right, even a weekend away can be so relaxing and invigorating. Thanks for sharing this great experience of yours with us!

  ReplyDelete
 11. The Saxon Switzerland National Park is a very popular destination for trips to a serene place - and I can totally see why. The woods look wonderful - and must be so pretty now that the leaves are changing color. I'm a total SPA-buff, so the place would be just perfect for me.

  ReplyDelete
 12. It looks like a perfect autumn escape to relax in the spa and enjoying spare time strolling around the lovely village and forest.

  ReplyDelete
 13. looks like a nice getaway especially in the colder months

  ReplyDelete
 14. Lovely post and pics! Such a wonderful place for a wellness retreat, I feel good just looking at the photos! Thanks for sharing.

  ReplyDelete
 15. That looks like a great getaway. Lovely photos, thanks for sharing:)

  ReplyDelete
 16. Wow... Lovely photos. Only a weekend for such a nice place,i would love to visit there.

  ReplyDelete
 17. I've never heard music underwater before! Sounds like an experience!

  ReplyDelete
 18. Such a lovely little town. The photographs are amazing

  ReplyDelete
 19. I could do with a wellness weekend right about now! Schandau looks like a beautiful little place. I am taking a Euro road trip next year so maybe I will be able to swing by. Sounds like your experience there was a very fulfilling one!

  ReplyDelete
 20. Great idea of spending weekend pampering self. That spread of food is so tempting.

  ReplyDelete
 21. This place looks so cozy and laid-back. I love your way of writing your experience. Simple but impressive. Well done

  ReplyDelete
 22. Seems like you had a perfect weekend! Your pictures are really pretty too. Thank you for sharing

  ReplyDelete
 23. This place looks fabulous and the photos are really lovely. It is a place that is definitely worth visiting, I would love to do it when it is snowy.

  ReplyDelete
 24. What a lovely little town! Looks like you had an amazing experience there. Amazing photos of it all.

  ReplyDelete
 25. Floating in music looks like something interesting. I am always fascinated with music and light, and here is also water...

  ReplyDelete
 26. You have capture wonderful Fall shots in your post. Liquid sound festival in Toskana Therme looks amazing and one day I would surely attend it. I loved your comfy hotel room having balcony with a view.

  ReplyDelete
 27. What a cool thing to do. I've never heard music under water before, that sounds like it would be a bit weird. Definitely something I want to try though. Thanks for sharing.

  ReplyDelete
 28. Beautiful town. I would love to visit it and stay in the gorgeous hotel that you guys stayed at.

  ReplyDelete
 29. Wow, this weekend getaway looks absolutely incredible! I’m on the other side of the world so this is a big trip for me, but I just booked a weekender to Sydney and I agree even little weekend trips make all the difference! I hope to come home much less stressed haha

  ReplyDelete
 30. Wow the photos all look amazing! The lanscapes look amazing in fall. I wonder how it is in different seasons. I love the historic elevator that gives a view of the town. My legs are bad so i mostly miss viewpoints. But having a lift is great.

  ReplyDelete
 31. What a great getaway to Schandau. I love short weekends away, discovering hidden gems and getting up early to avoid the crowds. Looks like you had a blast.

  ReplyDelete
 32. The views of Schandau and your pictures are incredible! I love a good self-care weekend and this one seemed amazing!

  ReplyDelete
 33. THIS IS A GREAT POST. WOULD LIKE TO VISIT THESE BEAUTIFUL PLACES

  ReplyDelete
 34. wow, this is one beautiful heck of a town, one i would call picture perfect. The pictures look so amazing and you obviously look gorgeous

  ReplyDelete
 35. Obviously, the photos look great! Keep it up!

  ReplyDelete
 36. Tie tvoje fotky sú dokonalé :) Vidno, že ste si to užili :) Už som dlho na tvojom blogu nebola a je perfektné ako si sa posunula :) Držím palce :)

  Accessoriesforbeauty

  ReplyDelete
 37. This place looks incredible! The spa with music and lights really appeals to me. I've never heard of anything like that before. I hope you had a fantastic wellness weekend.

  ReplyDelete