Dear human being,

 • April 26, 2019

„Take nothing but memories, leave nothing but footprint.“

Slova, která mi připomněl náš nový místní kamarád Ivan, když jsme spolu sbírali odpadky v chráněném parku mezi dvěma sopkami v průběhu výletu a poznávání okolí Mexico City. Krátce poté jsme přejeli Mexico do oblasti Mayské Riviery, kde jsme se rozhodli strávit naší první společnou dovolenou. Za poslední dva roky jsme spolu měli v kuse volno jen týden minulý rok v srpnu, který jsme strávili s přáteli objevováním krás za hranicemi česka, byli jsme takřka stále v pohybu. Teď jsme se na několik dnů zastavili v hotelu s bazénem nedaleko pláže a můžu upřímně říct, že na začátku jsem z toho moc nadšená nebyla, ale nakonec to byla báječná dovolená. O tom ale až v dalším článku.


Tulum. Jak je u nás dvou už (krásným!) zvykem, vždy když máme možnost, jdeme ven. Do ulic, do přírody, bez zakroužkovaných míst na mapě. Poznávat místní kulturu, bavit se s lidmi, objevovat uličky, kavárny i restaurace. Chodit pěšky, procházet, toulat se, nebo sedět a pozorovat život okolo nás. Hned druhý den po snídani jsme si řekli, že se podíváme na pláž. Samotná cesta z hotelu trvá necelou hodinu. V tom vedru to bylo o něco horší, přesto jsem ráda, že jsme šli po svých. Sice jsem chtěla po 45 minutách cesty u rozpálenýho asfaltu proskočit oknem do prvního projíždějícího taxíku, který na nás troubil, ale zvládli jsme to. "Příště si radši půjčíme kola" byla naše první věta po téhle dlouhé, deseti kilometrové procházce. :)

To, co jsem viděla ten první den na pláži v Tulum, se těžko popisuje. Barva vody v karibském pobřeží je vážně neskutečně nádherná. Bělejší písek je snad už jen na Maledivách. Vlhký vzduch, ve kterém je cítit sůl, nad hlavami spousta ptáků. Na můj vkus je to přespříliš turistické místo, kam se nepotřebuji nutně vrátit, ale nikdy nebudu litovat, že jsme se pro prvních pár dnů dovolené rozhodli právě pro Tulum. Když si odmyslíte tu spoustu lidí (na nejdelší pláži v Evropě jsme byli široko daleko jen my dva, dva roky zpátky), je to vážně ráj.


Dokud neskloníte hlavu a neuvidíte tohle...


Nemluvím primárně o těch řasách. Je sice pravda, že to není zrovna nejlahodnější vůně a pohled, ale to může rozčílit leda nějakou instapipku, co si jede pro fotky do luxusního resortu. U nás to bylo zrovna to poslední, co by nám vadilo. Tady alespoň byly řasy vyplavené dál na pláži, do vody se dalo krásně jít a přes den jsem viděla spoustu chlapů, co je odklízeli. Vyhledejte si na googlu přímo Sargassum Seaweed a mrkněte na to. Od koupání to nikoho neodradilo, jen je takové nepříjemné stát ve vodě když jsou zrovna ve vlnách, hrozně to šimrá. Když jsme se přesouvali z Playa del Carmen na ostrov Cozumel, bylo hrozně zajímavé vidět, v jakých tenkých pásech a v jakém odstupu od sebe se držely. Ta příroda je stejně neskutečná. 

Jaký je vlastně jejich původ? Tyhle řasy pocházejí ze Sargasového moře v blízkosti Bermud. Sargassum je v tomto období běžné, jen je to něco, co se absolutně nedá předvídat. Jako letos, kdy se vyplavuje až šílené množství. Tahle řasa je ale i přes tohle všechno hodně prospěšná. Poskytuje stravu a úkryt různým druhům mořského života. Ale pokud je jí přespříliš, blokuje malým narozeným želvičkám vstup do moře, právě jako například v Tulum. S problémem se potýkají ostrovní státy od Dominikánské republiky až po Barbados a tahle "turistická pohroma" zasáhla i letoviska na břehu Mexika. V některých místech se na pláži navršily až tři metry široké pásy řas a úřady uvolňují finance na jejich likvidaci.


Tohle je hrozně smutný vidět na vlastní oči. Nemám k tomu co říct. Nevypadalo to takhle naštěstí podél celé pláže. Tady v Mexiku se lidé hodně starají o enviroment, za celý měsíc mi nikdo nikde nenabídl žádné brčko nebo jednorázový plast — v porovnání s Nicaraguou, kde jsme si objednali vodu ve skle a co jedna lahev, to nové brčko i přes důraz na to, že je nechceme a nepotřebujeme. Vozím si s sebou vlastní bambusové, ale pít z lahve prostě není problém.. tohle fakt rve srdce. Velký kusy se dají posbírat, ale ty malinký vůbec. Donutilo mě to se víc zamyslet nad naším dopadem na enviroment a neříkám, že teď pojedu kompletně zero waste, ale chci tu odpadovou cestu snížit na úplné minimum, co jen to půjde. „Small changes eventually add up to huge results.“

Dalším problémem je tu pitná voda, protože ta kohoutková je sice "purified", ale po cestě potrubím může dojít ke kontaminaci a tak zadělat na nepříjemný zdravotní problémy. Kohoutkovou vodu  někdo nepoužívá ani na čištění zubů, dokonce i při sprchování jsem četla doporučení "keep your mouth shut", ale já si s ní čistím zuby běžně a zatím mě žádná Moctezuma's revenge (něco jako egyptská faraonova pomsta :D) nepotkala. Často se s tím na diskuzích někdo stresuje před cestou do Mexika, já jsem byla klidnější tím, že jsme v tomhle směru podobnou Nicaraguu zvládly bez jakýchkoliv potíží. Každopádně vždycky platí pravidlo — better playing safe than sorry. 

Většina domácností, a to včetně Airbnb bytů, má nádobu, kam si přidáte velký barel vody a kohoutkem můžete napouštět do skleničky. Říká se jim garrafones a obsahují 5 gallons pitné vody, což je okolo 19 litrů. Obrovská výhoda je, že neprodukujete žádný zbytečný plast, protože tyhle velké barely jsou v oběhu – existuje tu více společností, které se o pitnou vodu starají. Jakmile ale koupíte barel u jedné, nemůžete jít pak na refill k jiné. 

More from Tulum beach <3

Say No To Plastic — INSPO BOARD

Už se hrozně těším, až budeme doma v Praze. Jako inspiraci pro změny v naší domácnosti (ale případně i pro vás a váš domov!) jsem připravila takovou malou inspo nástěnku. Je mi to hrozně sympatické. Zatím nemám moc zkušeností a jsem ve fázi velkého researchování, ale pokud vás tohle odvětví bude zajímat, ráda s vámi budu sdílet tipy a doporučení. :) Obrázky jsou z Pinterestu, to je nekonečná studnice inspirace. Jsou věci, kterých se nějak nemůžu vzdát. Třeba Curaproxy od mezizubních, klasických až po jednosvazkové kartáčky. :( Tak se ještě snažím tyhle věci pořádně promyslet, protože dentální hygiena je základ a mojí skvělou hygienistku poslouchám na slovo. No a další věc je cestování... to je už ale na jiné a mnohem delší téma. 

Pokud jste dočetli až sem, děkuju za váš čas! Budu moc ráda, když mi napíšete, jak vypadá vaše domácnost v tomto sustainable směru. Vyrábíte si své přírodní čistící prostředky? Jsou věci, kterých se nedokážete vzdát a leží vám na srdci? Mějte se nádherně. Budu se těšit u dalšího článku a videí! <3
Annie

4 comments:

 1. Je úžasné, že po príchode domov chceš aj ty dopomôcť našej planéte. Musel to byť naozaj smutný pohľad na toľko odpadu a to na tak nádhernom mieste. Aj keď sa už tvoria zákony na zrušenie jednorázových plastov (na Slovensku až v roku 2021...) a podobne, stále to nie je dosť. Človek je ten, ktorý to zavinil a zároveň je aj ten, ktorý to všetko dokáže napraviť :)
  NORALIC

  ReplyDelete
 2. trochu škoda tých rias, ale inak je to nádhera :)

  WHEN PIGS FLY

  ReplyDelete
  Replies
  1. To jo, hlavně kvůli přírodě, když to má negativní dopad. :(

   Delete